Katod bukanlah apa yang dikimpal, digulung atau dilukis. Pasukan perolehan yang hanya menonton nombor tembaga LME 3-bulan -$14,550 setiap tanpada 10 Oktober, ke atas$255.50 (+1.79%) pada hari tersebutdan+2.04% pada minggu itu- terlepas lapisan yang sebenarnya menggerakkan invois mereka. Lapisan yang dimaksudkan ialahpremium fabrikasi: kos menukar katod Gred A kepada rod dawai, busbar, tiub, kepingan, jalur, plat atau kerajang. Di seluruh tujuh bentuk produk C11000 biasa, premium itu melebar antara S3 dan S4 tahun 2026, tetapitidak seragam. Kerajang dan bar bas melebar sebanyak 21–22%. Plat melebar sebanyak 17%. Implikasi untuk pembeli Q4 ialah item baris LME bukan lagi satu-satunya perkara untuk merundingkan - premium penukaran kini menjadi sasaran bergerak kedua pada sebut harga.
Mengapa Premium Fabrikasi Penting Sekarang
Melalui tiga suku pertama 2026, cerita tembaga hampir keseluruhannya adalah cerita LME. Purata LME 3 bulan untuk 2026 berjalan pada kira-kira$14,370 setiap tan- tentang41% ke ataspurata-tahun penuh 2025. Bagi pasukan pemerolehan dengan kontrak premium LME-tambah-tetap, barisan LME adalah yang tidak menentu dan premium fabrikasi adalah yang stabil.
Bahagian itu tidak lagi bersih. Tiga tekanan telah mula menggerakkan garis penukaran juga:
Kos tenaga.Kontrak elektrik dan gas asli kilang Eropah yang diperbaharui pada tahap S4 2026 berjalan 10–15% melebihi S4 2025. Kilang Amerika Utara dengan grid-kuasa beli menyaksikan peningkatan yang sama. Kilang Asia dengan pendedahan kuasa hidro lebih terlindung tetapi masih membayar lebih untuk anod dan gas asli.
Ekonomi pemulihan skrap.Harga LME yang lebih tinggi telah mengetatkan lantai di bawah sekerap tembaga No.1 dan No.2. Kilang yang bergantung kepada suapan balik sekerap dalaman untuk mensubsidi bahan utama kini perlu menandai-untuk-memasarkan sekerap itu pada harga-yang berkaitan dengan LME, yang memampatkan sebaran dan mendorong premium penukaran yang dipetik utama-lebih tinggi.
Peruntukan kapasiti kilang.S4 ialah puncak bermusim untuk permintaan pengubah, busbar dan wayar magnet. Kilang dalam segmen tersebut menjalankan masa pendahuluan yang dilanjutkan dan mengutamakan-tegasan dan toleransi khusus margin yang lebih tinggi, yang meningkatkan premium penukaran tajuk walaupun untuk produk standard.
Hasil bersih: yangpremium fabrikasiuntuk purata bentuk produk C11000 yang diluaskan olehkira-kira $150–$800 setiap tanantara Q3 dan Q4 2026. Carta di bawah mengukur bentuk anjakan mengikut borang.
Gambar Pasaran Oktober 2026
| Penunjuk | Nilai (10 Okt 2026) | Maksudnya untuk C11000 |
|---|---|---|
| LME tembaga 3 bulan | $14,550 / tan | +$255.50 (+1.79%) pada hari itu; +2.04% pada minggu itu |
| Tunai LME vs 3 bulan | +$10–14 / tan | Kemunduran ringan; katod segera masih ketat |
| Purata 2026 LME YTD | ~$14,370 / tan | +41% berbanding purata tahun penuh-2025 |
| Purata-tahun penuh LME 2025 | $10,180 / tan | Garis dasar rujukan untuk perbandingan YoY |
| Premium tembaga Yangshan | ~$120 / tan | Daripada kemuncak September $124; Permintaan fizikal Asia masih kukuh |
| Stok gudang LME | ~242,975 tan | Pengeluaran selepas-cuti; bekas ketat-Asia |
| Saham tembaga COMEX | ~700,000 tan | Turun daripada puncak September 762,000 tan |
| Tarikh akhir tarif tembaga Seksyen 232 AS- | Tidak lembut (30 Sep 2026) | Tiada duti dikenakan; semakan masih dibuka |
| Lombong emas-tembaga Chile | Mogok pertama-sejak 7 Okt | Tumpukan risiko bekalan; kesan halus dalam masa 2-4 minggu |
Yang boleh dibawa pulang: talian LME naik dan ketat, tetapipremium serantauadalah stabil danpremium fabrikasiyang kini semakin meluas. Gabungan ini bermakna bahawa invois C11000 dalam Q4 didorong oleh ketiga-tiga lapisan secara serentak, bukan hanya nombor LME tajuk.
Modul Gred Setara C11000
C11000 ialah gred kuprum elektrolitik tough pitch (ETP), yang dinyatakan sebagai99.90% Cu minimumdengan oksigen dikawal dalam julat pic-yang sukar 0.02–0.04%. Kimia yang sama dirujuk di bawah beberapa piawaian kebangsaan. Bagi pasukan perolehan yang menerima lukisan yang menyatakan satu jawatan dan perlu mendapatkan sumber daripada kilang yang diperakui kepada yang lain, jadual di bawah memetakan persamaan.
| Sistem penetapan | Kod gred | Nama biasa lain | Nota penting |
|---|---|---|---|
| UNS (AS) | C11000 | Padang Tegar Elektrolitik (ETP) | ASTM B152, B187, B49, B280 gred asas |
| EN (Eropah) | CW004A | Cu-ETP | EN 1652, EN 12163, EN 12449 |
| GB/T (China) | T2 | - | GB/T 5231, GB/T 1527/1530/2040 |
| JIS (Jepun) | C1100 | - | JIS H3100, H3200, H3300 |
| DIN (Jerman) | 2.0065 | E-Cu58 | DIN 1787 / EN 13601 |
| BS (UK) | C101 | - | BS EN 1652 |
| ISO | Cu-ETP | - | ISO 1336 |
Untuk aplikasi atmosfera pateri atau hidrogen-, nyatakanC12200 (DHP) instead; residual oxygen in C11000 can cause hydrogen embrittlement at the joint. For applications requiring higher electrical conductivity (>101% IACS) atau kebebasan daripada oksigen, nyatakanC10200 (OFHC)atauC10100 (OFE).
Tangga Premium Fabrikasi mengikut Borang Produk - S3 lwn Q4 2026
Premium fabrikasi adalah talian yang paling boleh dirunding pada invois C11000. Ia juga yang paling berubah-ubah. Carta di bawah menunjukkan titik pertengahan-Q3 biasa dan titik pertengahan indikatif Q4-untuk tujuh bentuk produk biasa, diisih mengikut magnitud premium (tertinggi di atas).

Premium fabrikasi C11000 mengikut bentuk produk: Q3 (Ogos-Sep 2026) tipikal -titik pertengahan lwn Q4 (Okt 2026) indikatif -titik pertengahan. Premium dalam USD setiap tan melebihi tunai LME Cu atau penyelesaian 3-bulan. Lajur kanan-menunjukkan peratusan melebar Q3-to-Q4. Kerajang dan bar bas melebar paling cepat; plat melebar paling perlahan.
| Borang produk | Premium biasa Q3 (USD/t melebihi LME Cu) | Premium indikatif Q4 (USD/t melebihi LME Cu) | Q3→Q4 melebar |
|---|---|---|---|
| Kerajang (digulung, < 0.1 mm) | $3,800 | $4,600 | +21% |
| Tiub (dilukis, paip/ACR) | $2,700 | $3,200 | +19% |
| Jalur (ketepatan, < 3 mm) | $1,600 | $1,900 | +19% |
| Helaian (digulung-sejuk, > 3 mm) | $1,400 | $1,650 | +18% |
| Plat (berat, > 6 mm) | $1,200 | $1,400 | +17% |
| Busbar (segi empat tepat, digulung) | $900 | $1,100 | +22% |
| Batang dawai (8 mm, tuangan berterusan) | $700 | $850 | +21% |
Coraknya bermaklumat. Dua bentuk dengan peratusan pelebaran terbesar -bar bas (+22%)dankerajang (+21%)- berada di hujung bertentangan spektrum kerumitan. Busbar ialah bentuk yang ringkas tetapi lonjakan dalam pengubah dan permintaan pusat-data telah mengetatkan kapasiti kilang bergolek-. Kerajang ialah bentuk yang paling kompleks dan paling tenaga-intensif untuk dihasilkan. Kedua-duanya melebar lebih cepat daripada purata.
Tiub dan jalurmelebar sebanyak 19%. Permintaan tiub didorong oleh pengubahsuaian paip, binaan ACR (-penyaman udara dan penyejukan) dan peralihan-pam haba. Permintaan jalur didorong oleh penyambung bateri EV, belitan pengubah dan elektronik ketepatan.
Pinggan dan lembaranmelebar paling sedikit (17–18%). Ini adalah bentuk volum-tertinggi, dan kilang yang menghasilkannya mempunyai kapasiti yang paling stabil. Ia juga merupakan bentuk yang mana barisan LME ialah bahagian terbesar invois akhir, jadi langkah LME melakukan lebih banyak kerja pada harga tajuk.
Untuk aPembeli batang dawai C11000, nombor tajuk lebih penting daripada premium penukaran. Untuk apembeli foil C11000, premium penukaran boleh menjadi satu perempat daripada invois.
Borang-oleh-Nota Perolehan Borang Q4
Batang dawai (8 mm, tuangan berterusan)
Bentuk paling mudah untuk membuat - satu pas bergolek-daripada-bar hantaran - berterusan dan borang dengan premium penukaran terendah. Pelebaran Q4 didorong terutamanya olehlupus-ekonomi suapan balik: harga LME yang lebih tinggi telah menaikkan harga di bawah sekerap tembaga No.1, memampatkan margin dalaman kilang dan mendorong premium penukaran utama-yang lebih tinggi. Masa utama untuk rod 8 mm standard kini6–8 mingguuntuk Q1 2027 slot penghantaran.
Busbar (segi empat tepat, digulung)
Busbar adalah mudah dari segi geometri tetapi ketat dari segi logistik. Pelebaran Q4 didorong olehpengubah dan data-permintaan pusatyang telah menarik kapasiti kilang bergolek-ke hadapan. Bar bas bersalut timah -membawa tambahan$200–$400/tlebih terdedah. Bersalut perak-menambah satu lagi$1,500–$2,500/t. Jika lukisan anda menyatakan penyaduran, kunci premium penyaduran secara berasingan daripada premium kuprum.
Plat (berat, > 6 mm)
Plat adalah bentuk yang paling terdedah kepadabas tanah, suis, dan pengubah besartamat-pasaran. Permintaan Q4 adalah kukuh tetapi tidak seketat segmen jalur dan tiub. Pembeli plat mempunyai leveraj paling banyak untuk merundingkan penurunan premium penukaran pada S4, kerana barisan LME ialah bahagian terbesar invois dan kilang bersedia untuk mendiskaun penukaran untuk memenangi volum.
Helaian (digulung-sejuk, > 3 mm)
Lembaran ialah bentuk kuda yang digunakan dalam bumbung, pelapisan, jaket bar bas, dan fabrikasi umum. Pelebaran Q4 adalah sederhana. Pembeli harus memberi perhatian kepadaspesifikasi perangai: lukisan yang menentukan H02 (separuh-keras) berbanding H04 (penuh-keras) berbanding O60 (sepuhlindap lembut) mengubah kos penukaran sebanyak5–15%. Jika aplikasi anda membenarkan, menyatakan mengikut julat kekerasan dan bukannya dengan nama memberikan fleksibiliti kilang untuk memilih laluan patuh paling murah.
Jalur (ketepatan, < 3 mm)
Strip ialah bentuk helaian-kepersisan tertinggi dan yang paling terdedah kepadaBateri EV, belitan pengubah dan elektronikpermintaan. Pelebaran Q4 didorong oleh kekangan kapasiti pada kilang berguling sejuk{2}}tepat. Toleransi dan keperluan kemasan-permukaan penting: Toleransi ±0.02 mm dengan kemasan cermin boleh menambah satu lagi15–25%kepada premium penukaran.
Tiub (dilukis, paip/ACR)
Permintaan tiub pada Q4 didorong olehkitaran pasang semula paip, binaan ACR (-penyaman udara dan penyejukan) dan peralihan-panas. Tiub yang dilukis memerlukan berbilang pas lukisan-sejuk dan anil perantaraan, itulah sebabnya premium penukaran berada di tengah-tengah tangga. Masa petunjuk tiub yang dilukis sekarang10–14 mingguuntuk saiz standard;14–20 mingguuntuk spesifikasi ACR bukan-standard atau tinggi-.
Kerajang (digulung, < 0.1 mm)
Kerajang ialah bentuk yang paling kompleks dan yang mempunyai premium penukaran mutlak terbesar. Pelebaran Q4 didorong olehkos tenaga(penggelek kerajang adalah antara proses tembaga-intensif tenaga yang paling banyak) dan olehBateri EV, pengumpul arus-ion litium dan pelindung elektronikpermintaan. Kerajang juga merupakan bentuk yang paling terdedah kepadakehilangan sekerap: trim tepi daripada proses rolling kembali ke kedai cair, dan sekerap itu perlu ditanda-untuk-pasaran pada harga yang berkaitan dengan LME-, yang menaikkan premium penukaran tajuk.
S4 Strategi Perolehan mengikut Borang
Bagi pembeli C11000 yang menguruskan perbelanjaan Q4 merentas pelbagai bentuk produk, lima perkara taktikal menonjol:
Rundingkan premium penukaran secara berasingan daripada klausa LME.Satu nombor LME+premium adalah mudah tetapi menyembunyikan premium penukaran. Minta dua nombor yang dipecahkan dan tanda aras premium penukaran terhadap bentuk-julat khusus dalam artikel ini.
Kunci kelantangan Q1 2027 sekarang pada borang yang ketat.Masa pendahuluan kerajang, tiub dan busbar semakin panjang. Slot penghantaran AQ1 2027 yang dipesan pada bulan Oktober menjamin kedudukan kalendar pengeluaran.
Tentukan sabar mengikut julat kekerasan, bukan dengan nama.H02 vs H04 vs O60 mengubah kos penukaran sebanyak 5–15%. Lukisan yang membenarkan "separuh-keras, 60–75 HV" memberikan laluan pematuhan yang paling murah kepada kilang.
Tanya tentang ekonomi suapan sekerap.Kilang yang menjalankan sekerap dalaman yang tinggi mendapatkan semula margin yang tidak dapat dilihat oleh pembeli pada invois. Jika nisbah sekerap kilang adalah tinggi, mungkin terdapat ruang untuk merundingkan premium penukaran ke bawah.
Penyaduran dan toleransi yang berasingan daripada premium tembaga.Spesifikasi saduran timah-, saduran perak-dan-ketat setiap satunya boleh menambah 10–25% kepada premium penukaran. Rundingkannya sebagai item baris yang berasingan supaya bahagian tembaga-dan-fabrikasi invois kekal kelihatan.
Soalan Lazim
S: Adakah premium fabrikasi sama dengan premium serantau?
J: Tidak. Premium serantau meliputi pengangkutan, insurans, pembiayaan dan duti import untuk mendapatkan katod dari gudang kepada fabrikasi. Premium fabrikasi ialah kos menukar katod kepada bentuk produk siap C11000. Bersama-sama mereka membentuk komponen "kilang dihantar" bagi invois C11000; garisan LME ialah komponen ketiga.
S: Mengapakah premium fabrikasi sangat berbeza antara rod dawai dan foil?
A: Kehilangan hasil, keamatan tenaga, dan bilangan langkah proses. Rod dawai ialah produk bergulung-panas-satu dengan ~98% hasil. Kerajang ialah produk bergulung-berbilang-dengan tenaga-anil perantaraan intensif dan sekerap tepi-di setiap dirian. Perbezaan hasil dan tenaga ditunjukkan secara langsung dalam premium penukaran.
S: Adakah premium fabrikasi akan terus melebar menjadi Q1 2027?
J: Ia bergantung kepada kos tenaga dan tahap LME. Jika LME Cu kekal melebihi $14,000/t dan kontrak tenaga kekal menghampiri paras semasa, premium penukaran berkemungkinan melebar lagi 5–10% pada S1 2027. Jika LME membetulkan kepada $13,000–$13,500/t, premium penukaran mungkin akan kekal.
S: Patutkah saya mengunci kontrak harga tetap selama 6-bulan atau 12 bulan sekarang?
J: Kontrak harga-tetap mengunci rujukan LME dan premium penukaran bersama-sama. Dalam persekitaran semasa, peningkatan adalah perlindungan terhadap kenaikan LME selanjutnya. Kelemahannya adalah kehilangan peluang jika LME membetulkan. Pendekatan standard ialah kontrak-LME terapung dengan premium penukaran tetap - ini menangkap pergerakan LME dalam kedua-dua arah sambil mengunci talian yang sebenarnya anda boleh berunding.
Julat Bekalan Produk C11000
Kami membekalkan kuprum pic tegar elektrolitik C11000 merentasi semua bentuk produk utama. Julat pengeluaran standard ditunjukkan di bawah; bukan-saiz standard, perangai dan kemasan permukaan tersedia atas permintaan.
| Borang produk | Julat saiz | Perangai / penamat | Piawaian |
|---|---|---|---|
| Batang dawai C11000 | 8 mm tuangan berterusan | Seperti-dilukis | ASTM B49; EN 1977; GB/T 3952 |
| C11000 busbar | Ketebalan 3–20 mm, lebar 20–200 mm | H02 (separuh-keras); timah-bersalut, perak-bersalut pilihan | ASTM B187; EN 13601; GB/T 5585 |
| C11000 helaian dan pinggan | Ketebalan 0.5–50 mm, lebar sehingga 1,500 mm | O60 / H02 / H04 | ASTM B152; EN 1652; GB/T 2040 |
| Jalur C11000 | Ketebalan 0.1–3.0 mm, lebar sehingga 600 mm | O60 / H02 / H04; toleransi ketepatan tersedia | ASTM B152; EN 1652; JIS H3100 |
| tiub C11000 (dilukis) | OD 4–100 mm, dinding 0.5–5.0 mm | O60 (sepuhlindap); H58 untuk ACR | ASTM B88, B280; EN 1057; GB/T 18033 |
| Kerajang C11000 | Ketebalan 0.01–0.1 mm | O60 (anil lembut) | ASTM B370; EN 1652 |
Semua borang dihantar dengan sijil ujian kilang penuh dan boleh dibekalkan dengan-pemeriksaan pihak ketiga, laporan dimensi dan pensijilan-penamat permukaan atas permintaan.
Minta Sebut Harga C11000
Hantarkan kepada kami borang produk, spesifikasi, kuantiti dan tetingkap penghantaran anda. Kami akan mengembalikan sebut harga indikatif rasmi dalam masa 48 jam, dengan rujukan LME, premium serantau dan premium fabrikasi dipecahkan sebagai item baris yang berasingan. Gred setara (CW004A, T2, C1100, 2.0065, C101) dibekalkan di bawah sistem kualiti yang sama.







